Zapraszam do oglądania.
Stara Kamienica
Zamek znajduje się na niewielkim wzniesieniu i jest otoczony przez dość szeroką fosę. Sam zamek powstał prawdopodobnie w XIII wieku i został przebudowany w wieku XIV przez rodzinę Schaffgotsch. Po drugim pożarze został opuszczony i obecnie stanowi malowniczą ruinę. Pozostała wieża i fragmenty piwnic.Obok zamku znajduje się barokowa brama z 1705 roku ozdobiona herbami i rzeźbą Herkulesa:
Późnogotycki kościół z XVI w. z renesansowym prezbiterium z 1624 roku. Na wieży kościelnej odkryto wmurowany kamienny krzyż (zwany potocznie pokutnym). Do ciekawszych detali należą renesansowe portale oraz kamienne płyty nagrobne i epitafia. Przed kościołem znajduje się piękne bocianie gniazdo :)
Rybnica
We wsi, na wzniesieniu znajdują się ruiny zamku. Polecam aby oglądać je na jesień lub wiosną, w przeciwnym razie przez liście niewiele będzie widać. Zameczek został opuszczony w XIXw. i od tego czasu popada w ruinę. Przy okazji jadąc prawie pod sam zamek zaliczamy fajny tunel pod torami kolejowymi :)
Barcinek:
O sanatorium pisałam już wcześniej tutaj Jeżeli ktoś nie gustuje w opuszczonych miejscach polecam pałac w Barcinku. W okolicach 1565 roku został zbudowany renesansowy dwór, który kilkukrotnie był potem przebudowywany. W 1772 przebudowa nadała mu barokowy wygląd, wieżę dobudowano w 1870 roku.
Kościół Michała Archanioła z XVI w. W nawie południowej znajduje się kamienny portal a na murze kilka kamiennych płyt nagrobnych oraz okropnie wykonany zegar słoneczny :). Na terenie cmentarza można zobaczyć pomnik ofiar I wojny światowej oraz grobowiec rodziny Berger (założycieli sanatorium).
Kopaniec
O słupach ogłoszeniowych z Kopańca wspominałam tutaj Kopaniec posiada małą ciekawostkę przyrodniczą a jest nią skała "Młyniec"(tuż przy drodze Stara Kamienica - Kopaniec). Przy okazji sfociłam malowniczą chałupę oraz willę "Pod zegarem"
Kromnów
drewniany kościół św. Jerzego, prawdopodobna data powstania to 1930 rok. Ciekawostką jest, że niewiele źródeł podaje jakiekolwiek informacje o tym zabytku. A przecież to jedyny drewniany kościółek w Sudetach Zach. (nie licząc tego importowanego w Karpaczu) Życzę miłego zwiedzania :)
oj piękna wycieczka.... tych okoic jeszcze nie zwiedzalismy więc wszystko przed nami.....
OdpowiedzUsuńdzieki za namiary
Polecam zajrzeć tutaj, wiele obiektów które fotografowałaś jest na rysunkach:
OdpowiedzUsuńhttps://www.facebook.com/media/set/?set=a.332197733547976.56684.332160116885071&type=3
Ładnie tam widać rzeźbę Herkulesa z bramy, dzięki :)
UsuńBardzo ciekawa wycieczka. Ruiny bardzo malownicze.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Nazwy znane, miejsca nie, jeszcze;
OdpowiedzUsuńten kościółek malowniczy, jak wygląda w środku?
Bardzo ciekawe obiekty. Szkoda,że nie ma kto się nimi zaopiekować.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. :)