Dwór w Jędrzychowicach (gmina Zgorzelec), powstały w drugiej połowie XVI w. i rozbudowany w 1611 r., po II wojnie światowej stopniowo podupadał. Nadal użytkowano go do 1958r , a ponieważ nie przeprowadzano remontów uległ znacznemu uszkodzeniu i został opuszczony. Obecnie znajduje stanowi już tylko ruinę i znajduje się w rękach prywatnych.
Dwór jest obecnie na sprzedaż:
Cena: 250000 zł (115 pln / m²) Metraż nieruchomości: 2172 m². Obecnie pozostający w zaawansowanej ruinie, z widocznymi murami zewnętrznymi. Wszelkie podziały wewnętrzne przestały istnieć. Obiekt pozbawiony jest dachu, stropów. Pięciokondygnacyjny, wzniesiony z kamienia łamanego z domieszką cegły. XIXw. zespół folwarczny nie istnieje. Ogród i park o powierzchni 0. 3ha jest zaniedbany i porośnięty, oprócz starodrzewu (150lat), głównie samosiewem. Obiekt przeznaczony do kapitalnego remontu. Odbudowany, przedstawiałby znakomita inwestycje biorąc po uwagę jego lokalizacje, bliskość granicy i europejskiej arterii A4. źródłoMapa
Z ciekawostek:
Na dworze bywali m. in. August Mocny, Stanisław Leszczyński, królewicz Aleksander Sobieski, wielki książę Konstanty Romanów oraz twórca hymnu Niemiec August Henryk Hoffman von Fallersleben.
Waldemar Bena "Wędrówki po powiecie zgorzeleckim" |
1.
maj 2013 |
2.
listopad 2013 |
Tak jak napisał właściciel w ogłoszeniu, podziały wewnętrzne nie istnieją... istnieją za to samosiejki, które skutecznie uniemożliwiły mi obejrzenie obiektu wewnątrz. Ba, nawet rundka dookoła dworu jest prawie niemożliwa. Post musiał poczekać na swoją kolej czyli na jesienną wyprawę.
3.
4. W sieni panują egipskie ciemności... i ciężko dostrzec detale (m.in portal do wieży). Na szczęście mocna lampa poszła w ruch i cos tam można zobaczyć.
5.
6.
7. Gdy opadną liście można załamać ręce patrząc na fatalny stan obiektu. Na wiosnę jedyne sensowne zdjęcie to... fragment wieży.
8.
9.
10.
11.
12. Szalejąca dżungla, czułam się jakbym zdobywała świątynię Majów.
13.
14.
15. Kilka ocalałych detali, sgraffita, resztki portalu i okien...
16.
17.
18.
19. Wieża pochodzi prawdopodobnie z 1611r.
20.
21.
22.
23. Jesienią z ulicy mamy szanse na taki widok...
24.
25. Jeden z mieszkańców powiedział,że niedaleko znajduje się "taka dziura wyłożona cegłami". Poszliśmy zobaczyć co to może być. Wejście jest solidnie wyłożone kamieniami a wnętrze otynkowane. Ktoś ma pomysł do czego to służyło?
26.
27.
Zamek w Bobolicach był w gorszym stanie i prywatny nabywca go pięknie odrestaurował. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. :)
Miałam przyjemność oglądać Bobolice i byłam pod ogromnym wrażeniem. Podziwiam właścicieli, włożyli w zamek ogromne pieniądze i "część siebie".
UsuńI to jest prawda. :)
UsuńPrzykre, że tak wspaniały dwór popadł w aż taką ruinę.
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie miejsca choć przykro patrzeć jak niszczeją.
OdpowiedzUsuńmieszkam obok tego dworka i z roku ma rok jest coraz gorzej
OdpowiedzUsuńta ostatnia ziemianka to dworski szpichlerz, specjalnie byly tak budowane zeby w lecie trzymaly niska temperature
OdpowiedzUsuńta ostatnia ziemianka to dworski szpichlerz, specjalnie byly tak budowane zeby w lecie trzymaly niska temperature
OdpowiedzUsuńżaden spichlerz-tylko Jama-Chama i tam dyskoteki w latach 80-tych robiliśmy!!!!!!!!!!!!po to go wybudowali!!!!!
OdpowiedzUsuń