Cały tydzień wstawania wczesnym rankiem zakończył się weekendem, w którym też... wstawałam wczesnym rankiem. Wstawanie do pracy a wstawanie na wycieczkę to dwie różne sprawy (tu następuje uśmiech), no cóż pojechaliśmy do pięknego miasta Brzeg.
Położone w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Opolem miasto Brzeg jest jednym z najstarszych i piękniejszych miast Śląska. O bogatej przeszłości Brzegu świadczą dziś monumentalne zabytki. Najokazalszym jest siedziba piastowskiego rodu – zamek książąt brzeskich. Godne uwagi są brzeskie kościoły, w tym jedna z najwyższych gotyckich świątyń na Śląsku – kościół św. Mikołaja, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zachwyt odwiedzających zawsze wzbudza renesansowy Ratusz z pięknymi wnętrzami. Miłośnicy architektury zobaczą w Brzegu piękne gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie
Tyle opisu, Brzeg będzie mi się kojarzył z wieczornym rajdem do Biedronki... po którym nawet moje dziecko miało dość. A myślałam,że to niemożliwe! Życie uratowały mi bułka i bardzo brzydkie słowa miotane gdzie popadło.
Wstajemy rano a tu... takie coś mgło-podobne się snuje po mieście. Dobra, rozdzielamy się i każdy próbuje na własną rękę uwiecznić coś ciekawego na mieście. Jak mgła się nie podniesie to zostaną nam romantyczne pomniki przyrody otulone mleczną kołderką.
Weekend w Brzegu czas zacząć!
1.
Zamek Piastów Śląskich - zwany Śląskim Wawelem - wzniesiony na miejscu gotyckiego zamku warownego. Obecny kształt nadała mu renesansowa przebudowa prowadzona przez architektów włoskich - Jakuba Parra, Franciszka Parra, Bernarda Niurona. Zniszczony podczas oblężenia miasta w 1741 r., odbudowany w latach 1966 - 1990.Zachowana bogato rzeźbiona fasada budynku bramnego zaliczana do najznakomitszych zabytków renesansu w Europie Środkowej.[1]
2.
3.
4.
5.
Stalowy most kratownicowy na Odrze z 1891 r., przeniesiony do Brzegu w 1954 r. z miejscowości Fordon k. Bydgoszczy.
6.
7. Hmm, tylko w Brzegu- mrożone kostki lodu. Serio?
8.
9. Aleja z pomnikowymi platanami
10. Cmentarz żydowski. Więcej na temat nekropolii przeczytasz tutaj
11. Róg ul. Długiej i Jagiełły, tu znajdował się budynek synagogi.
Podczas tzw. nocy kryształowej naziści spalili synagogę, a razem z nią – publicznie zwoje Tory. Budynek przebudowano z przeznaczeniem na mieszkania w roku 1940. Podłużne i okrągłe okna, które pierwotnie znajdowały się między pilastrami w ścianie wschodniej (od ul. 3 Maja), są obecnie zamurowane, można jednakże dostrzec ich zarys.
12. Park Wolności sfotografowany bladym (no prawie) świtem. Widać było wszechobecną modę na bieganie (a może w planach jest jakiś bieg okolicznościowy??)
13.
14.
15.
16.
17.
Ratusz - renesansowy, dzieło Jakuba Parra i Bernarda Niurona z lat 1570 - 1577, wybudowany w miejscu spalonego w 1569 r. ratusza gotyckiegoObleciałam cały Rynek i przyznam,że prezentuje się interesująco.
18.
19.
20/21. Ratusz od strony dziedzińca
22.
23.
24. "ślepe okna" na kamienicy w centrum miasta
25.
26.
27.
28. Chłopiec z łabędziem (niem. Knabe mit Schwan) - rzeźba autorstwa Theodora Erdmanna Kalide. Model dzieła powstał w 1833 roku. Przedstawia nagiego chłopca obejmującego prawą ręką szyję łabędzia, zaś lewą trzyma uniesioną nad głową. Łabędź, z dynamicznie rozchylonymi skrzydłami, wygiętą w górę szyją oraz rozwartym dziobem pełnił pierwotnie funkcję fontanny.
29. Kościół św. Mikołaja, jeden z największych tego typu kościołów na Śląsku. Jeden z kościołów na słynnym szlaku polichromii brzeskich.
30.
31.
32.
33.
34.
Bonus, wystawa jednego ze sklepów:
Bardzo ciekawe te podwójne okna. Byłem kilka razy w Brzegu, ale jakoś ich nie zauważyłem. Ładnie pokazałaś miasto i jego atrakcje. Bardzo fajnie uchwyciłaś detale architektoniczne. Często umykają nam podczas zwiedzania.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam.
O, a ja parku nie zaliczyłam, szkoda.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe miasto, chętnie się tam kiedyś wybiorę, widzę, że warto.
OdpowiedzUsuń