Zdjęcia przeczą temu, ale zostały zrobione zimą... wyglądają raczej na byle jaki listopad.
Cmentarz Żydowski w Jaworze nie wygląda źle, można się przyczepić do rozwalonego płotu, ale było czysto i porządnie.
Dość często oglądam cmentarze żydowskie i większość wygląda jak obraz nędzy i rozpaczy. Po części dzieje się tak dlatego, że panuje opinia "cmentarz jest żydowski to niech Żydzi sobie z tym radzą". Tylko, że wojna zmieniła ilość i narodowość mieszkańców a kto ma dbać o cmentarze jeśli nie mieszkańcy danej miejscowości?
Dla Żydów, cmentarz jest miejscem świętym i nie istnieje pojęcie likwidacji grobu czy likwidacji cmentarza. Gdy nadejdzie Dzień Sądu, zmarli wstaną z grobu i pójdą do nieba, dlatego ważniejsze jest (całe) ciało spoczywające w ziemi a nie nagrobki, ozdoby itp. To co znajduje się na zewnątrz jest uznawane za nieczyste i z tego względu cmentarze są rzadko odwiedzane przez bliskich. Zupełnie inaczej niż w naszej religii gdzie stawia się zmarłym ogromne pomniki (często na pokaz) a już najbardziej zadziwia mnie stawianie zniczy czy kwiatów na żydowskich nagrobkach.
Cmentarz żydowski powinien być ogrodzony aby nie doszło do przypadkowej profanacji miejsca.
Symbolem przejścia z życia ziemskiego do życia w innym świecie jest macewa, nagrobek w kształcie bramy.
1.
2.
3. Spotkałam się z dwoma stanowiskami odnośnie przewróconych macew:
- konserwator zabytków - stawiać macewy
- przedstawiciel Gminy Żydowskiej - cmentarz został powierzony Bogu , człowiek tam nie powinien ingerować.
W sumie nasza interwencja może dotyczyć jedynie utrzymania zieleni i dbanie o ogrodzenie.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13/14.
15/16.
17. Na płycie nazwisko... Frankenstein
18.
19. Część płyt jest dwujęzyczna, front jest w języku jidysz
20.Tył został opisany po niemiecku.
21/22.
23/24
25/26.
27/28.
29/30
31.
32.
33. Idąc w kierunku Kościoła Pokoju znajdziemy cmentarz żołnierzy radzieckich. W zbiorowych grobach pochowano ponad 600 żołnierzy i oficerów radzieckich, którzy zginęli 1945 roku w powiecie jaworskim. W centralnej części znajduje się obelisk, powierzchnia cmentarza to 0,375 ha.
34.
35.
36. Trzeci i zarazem ostatni cmentarz w moim wpisie mieści się na terenie Parku Pokoju. Próżno szukać tu nagrobków czy tablic, cmentarz istniał do roku 1972 po czym został zlikwidowany. W 2005r. postawiono tablicę pamiątkową w formie nagrobka informującą o fakcie istnienia tutaj wspomnianej nekropolii.
37.
38. Epitafium na jednej ze ścian Kościoła Pokoju.
39.
Wszystkie trzy nekropolie to pozostałości "nie nasze", niemieckie, radzieckie... jednym słowem OBCE. Tak jak drzewo bez korzenia - tak naród bez historii nie ma wielkich szans na przetrwanie.
Stan cmentarza przy Kościele Pokoju w Świdnicy nie jest powodem do dumy.
OdpowiedzUsuńSą plany odnowy cmentarza i są prowadzone prace porządkowe.
UsuńWidać to w moim poście o kościele Pokoju w Świdnicy.
Niestety14 lutego na żywo nie wyglądał najlepiej.
UsuńByłam w Jaworze kilka razy w życiu, (raz ten najważniejszy, bo dziecko tam urodziłam:)), ale cmentarzy nie znam.
OdpowiedzUsuńNa wrocławskim zydowskim, muzeum, wytłumaczono mi, że kirkutów nie wolno sprzatać, w związku z czym jak obesrane, to obesrane;(
Trudno, tradycja jest tradycja, nie poradzisz.
Sama byłam oburzona traktowaniem cmentarzy przez środowisko żydowskie. Skoro dla nich liczy się aby ciało pozostało nienaruszone to dlaczego nie moglibyśmy stawiać pomników czy sprzątać je.
UsuńCudownie eteryczne miejsce. Historia ludzi żyjących niegdyś na tym terenie, zamknięta w murach cmentarza.
OdpowiedzUsuńZawsze kiedy zwiedzam jakieś nowe miejsce zaglądam też na cmentarz. Niezwykły odkryłam ostatnio w Myślenicach.
Zbieram informacje bo szykuję długi wyjazd w okolice Krakowa, m.in cmentarze i inne ślady pożydowskie. Trochę tego jest.
UsuńDziwię się ludziom, którzy są przeciwni dbania o cmentarze, bo przecież my też kiedyś umrzemy i dobrze by było, żeby ktoś dbał o nasz grób.
OdpowiedzUsuńW Jaworzu byłam przejazdem i weszłam tylko do kościoła, cmentarzy nie znam.
W sumie, to mogłam dać do porównania cmentarz katolicki... przeładowany pomnikami, kwiatami, ławeczkami i kaduk wie czym jeszcze. Byłby fajny kontrast.
UsuńJak wcześniej rozmawialiśmy zabytek w postaci cmentarza stanowi tzw. zabytek o charakterze indywidualnym i jego specyfika wywiera wpływ na podejmowane prace ingerujące w materię cmentarza. Właściciel cmentarza żydowskiego może użytkować go oraz ingerować w jego materię w granicach wyznaczonych przez ustawę o ochronie zabytków.
OdpowiedzUsuńTomasz
Na tej podstawie stwierdzam,że ochrona żydowskich cmentarzy dostanie własny post na blogu.
Usuń