Miałam sporo szczęścia bo nie dość, że tego dnia wstęp był darmowy to zdążyłam na ostatnie wejście (później był zaplanowany ślub). Zwiedzałam w kameralnej grupie kilku osób i bez przewodnika, nie znoszę jak ględzi i wolę poczytać plansze z opisami. Tutaj na dodatek nikt nie poganiał i nie zabraniał fotografować w przeciwieństwie do obiektu z kolejnego postu (Gołuchów).
Jeśli planujesz zwiedzanie to wejście do Muzeum zawsze o pełnej godzinie a park jest dość rozległy i długo się zwiedza.
O historii obiektu przeczytasz tutaj
Spotkałam się ze stwierdzeniem,że jak ktoś do czegoś w życiu doszedł, to albo jest Żydem albo masonem. A tu proszę, z masońskich tradycji Wielkopolski do dziś przetrwał pałac i zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy oraz zrekonstruowany gmach loży w Poznaniu przy ul. Grobla 25. Jeżeli chcesz wzbogacić swoją wiedzę w tym kierunku to zapraszam tutaj : masoni w Dobrzycy.
Podsumowując: rozległy park, przepiękny pałac, masoni, tajemnice i zwiedzanie za darmo... czy można chcieć więcej?
1.
2.
3. Bardzo przydatna mapka, dzięki której nie przegapimy żadnego obiektu. Założenie pałacowo-parkowe w Dobrzycy w obecnym kształcie rozciąga się na południowy-wschód od rynku miejscowości i zajmuje obszar ok. 10 ha.
4. Trafiłam akurat na wejście i dlatego od pałacu zacznę prezentację (widok od strony wschodniej).
Dobrzyca przed remontem, rok 2001:
Zdjęcie z serwisu http://fotopolska.eu/ |
5. I elewacja zachodnia
6.
7. Dawna sala balowa ( obecnie sala ślubów) i niesamowity sufit, zresztą wszystkie sale sprawiają niesamowite wrażenie i są chyba ładniejsze od tych na Książu.
8/9.
10/11.
12.
13.
14.
15.
Idąc od pałacu w kierunku południowym trafiamy na Oficynę, w której obecnie znajduje się biblioteka i Dział Historyczny Muzeum. Naprzeciw znajduje się drzewo na terenie parku – klon polny.
Więcej o pomnikach przyrody przeczytasz na stronach:
Platan Konstytucyjny w Dobrzycy
Pomniki przyrody w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy
Najstarszy w Polsce klon polny
16.
17. Budynek po lewej stronie to Monopter. Park składa się z dwóch części - ogrodu angielskiego z cechami ogrodu romantycznego (staw, budynki oraz grota) oraz części południowej z oranżerią.
18/19. Gęsi widoczne na zdjęciu wyglądały niepozornie, ale na jedną panią rzuciły się z sykiem...
20/21.W przeszłości rosło w parku 120 gatunków drzew i krzewów. Obecnie pozostało około 40 gatunków, przetrwało także kilkanaście drzew-pomników. Pomnikowe drzewa są opatrzone w tabliczki ze szczegółowym opisem.
22.
23. Dawna sala zebrań loży masońskiej (Panteon) przy pałacu w Dobrzycy
24. Ktoś chyba budował kamienny krąg i mu coś nie wyszło...
25.
26. Przy wejściu do parku rośnie ogromny platan (ponad 10 m obwodu pnia), tu widoczny na pierwszym planie
27/28. Niejeden Kochanowski mógłby swoje wiersze pisać pod platanem..
29. Przy sztucznej grocie znajduje się przepiękna rzeźba, którą moje dziecko zignorowało całkowicie i poszedł zdobywać grotę.
30/31. Młody podróżnik na szlaku... Jak słusznie się domyślacie, ciężko było go wyrwać znad stawu.
32.
33. Woliera dla egzotycznych ptaków, koszmar dla rodzica z dzieckiem kochającym zwierzaczki. Jak nie staw z wodą to pawie, narobiły jazgotu na cały park.
34. Z racji utknięcia przy wolierze zdjęcie oranżerii podebrałam mężowi
I tym sympatycznym akcentem odjeżdżamy do Gołuchowa.
Piękne miejsce na spacer z rodziną. Zestawienie zdjęć pałacyku aktualnego i z przed remontu świetnie ukazuje ile włożono pracy w to miejsce.
OdpowiedzUsuńPięknie utrzymany obiekt i wspaniały park. Muszę kiedyś odwiedzić.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Miałam okazję zwiedzać ten pałac i park, widać jak wszystko tam jest zadbane. bardzo lubię odwiedzać takie miejsca. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuń