Tytuł nawiązuje do Święta Bzów odbywającego się w Siedlisku (Lubuskie). Festiwal odbywał się w niedzielę 10 maja, ale w sobotę miałam możliwość odwiedzić pewien cmentarz. Było to nieplanowane zdarzenie w drodze do nieplanowanego miejsca noclegowego. Czas pokazał, że cmentarz będzie ciekawym uzupełnieniem wpisu o Siedlisku. Przewodnikami byli Dawid i Grzegorz ze Stowarzyszenia Lubusz.
NIEMIECKI CMENTARZ EWANGELICKI W ZABORZE
Mapa
1.Z daleka wygląda jak zwyczajny park, ma zadbane drzewa i alejki. Dopiero przy wejściu znajduje się głaz z tabliczką informującą o cmentarzu.
1.Z daleka wygląda jak zwyczajny park, ma zadbane drzewa i alejki. Dopiero przy wejściu znajduje się głaz z tabliczką informującą o cmentarzu.
2. Do chwili obecnej na terenie cmentarza pozostało siedem nagrobków. Są to głazy narzutowe z tekstami psalmów i krótką notatką biograficzną zmarłego.
3.
4.
5.
6. W trzeciej linijce od dołu pojawia się nazwisko CAROLATH, tak dobrze znane nam z Zamku Siedlisko. Od 1783 roku Zabór należał bowiem do magnackiego rodu von Schönaich Carolath. Fascynującą historię tej rodziny poznasz tutaj.
7.
9.
10.
11.
Niedaleko cmentarza znajduje się okazały pałac, obecnie Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży (nie można go zwiedzać). Jednym z właścicieli pałacu był m.in Fryderyk August Cosel, nieślubny syn Augusta II
Mocnego i hrabiny Cosel.
ŚWIĘTO BZÓW SIEDLISKO 2015
Moja pierwsza wizyta w Siedlisku miała miejsce w 2014 roku, wtedy dość dobrze zwiedziliśmy zamek oraz uczestniczyliśmy w Święcie Bzów. Do końca życia moje skojarzenia zamkowe będą związane z przeraźliwym zimnem i pewnym roznegliżowanym facetem. Mija rok i dzisiaj ów facet jest moim fantastycznym kolegą a pogoda uległa zdecydowanej poprawie.
12.
13.
14.
15.
16.
Natomiast na początku tego roku (2014) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczył kolejną dotację. Za 200 tys. zł budowlańcy zabezpieczają ruiny skrzydła południowego z reliktami gotyckiego założenia i skrzydła zachodniego, a także przywrócą na pierwotne miejsce manierystyczne kolumny w dawnej sali balowej.
Tu znajdziesz zdjęcia z prac remontowych.
17. W tym roku ogromną niespodzianką była wspaniale odnowiona pozostałość dawnej sali balowej.
18.
19. Tak wyglądała sala rok wcześniej,
2014 |
22. Zdjęcie z 2014 roku, to co leży pomiędzy drzewami to właśnie kolumny.
23.
24/25.
26.
27.
28/29.
30.
31.
32. To już część zamku zajęta przez stoiska i uczestników święta.
33.
Weekend należał do tych bardzo aktywnych i to nie pozwoliło nam pozostać na festynie dłużej niż do końca korowodu. Bardzo żałuję,że nie mogłam zostać dłużej i mam nadzieję na więcej czasu w przyszłym roku...
34. Korowód ulicami Siedliska
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
Na zakończenie klip podsumowujący Święto Bzów /zdjęcia - Karolina Gleń, montaż - Monika Korszun.
,,Święto Bzów" - 2015
No i wydało się, Dawid czasu nie ma z kumplami z wykrywką pobiegać, ale z kobitkami po Zaborze jeździć to czas ma :-). he he.
OdpowiedzUsuńCiekawy reportaż.
Nie ma czasu bo szykujemy otwarcie "naszego" zamku/pałacu. Zapraszamy 13 czerwca do Chobieni nad Odrą.
UsuńDawid tak ma. Po prostu sweet sweet tulipan ;)
UsuńWspaniała impreza. Pięknie wygląda ten pałac. Tak część użytkowa jak i te odnowione ruiny.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Impreza - jak zwykle zresztą - świetna. Do tego puszczanie lampionów i fantastyczny "fire-show" na koniec.Wielkie brawa dla Fundacji Karolat, która to wszystko od kilku lat organizuje. A ten roznegliżowany facet, o którym szanowna Autorka wspomina, to byłem ja. Nawet nie sądziłem, że tak się jej to wryje w pamięć. Hmmmmm......
OdpowiedzUsuńMarzy mi się aby dotrwać do zakończenia imprezy, chyba się z noclegiem wybiorę.
UsuńBo "negliż" był nieodpowiedni jak na tę porę roku!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuń